x تبلیغات
rostamilawyer

رابرت مالی: احیای توافق هسته‌ای در دستور کار نیست

 رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با بیان این ادعا که دیپلماسی بهترین راه در قبال عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، گفت که اکنون احیای توافق حتی در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در گفت و گو با شبکه سی‌ان‌ان در عین حال مدعی شد که دولت بایدن همچنان معتقد است که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است.

وی بدون اشاره به زیاده خواهی‌های آمریکا و ناتوانی دولت بایدن برای تصمیم گیری سیاسی در بازگشت به برجام ادعا کرد گفت وگوها متوقف شده و به بن‌بست رسیده‌اند و هیچ حرکتی نمی‌کنند و به همین دلیل دیگر در تمرکز ما نیستند.

مقالات بیشتر:وکیل خوب غرب تهران

مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفت وگوهای غیرمستقیم با ایران مدعی شد ایران طی دو ماه گذشته موضعی را اتخاذ کرد که با بازگشت به توافق در تناقض بود.

وی ادعا کرد آنها خواسته‌هایی را مطرح می‌کنند که هیچ ارتباطی با برجام ندارد.

رابرت مالی در تداوم حمایت دولت بایدن از ناآرامی‌ها در ایران نیز مدعی شد، سیاست ما تغییر حکومت از طریق تحریکات واشنگتن نیست. این سیاست ما نیست.

وی با ادامه حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و اشاره به تحریم‌ها مدعی شد که سیاست واشنگتن دفاع و حمایت از حقوق اساسی شهروندان ایرانی است.

رابرت مالی همچنین درباره ادعای ارسال پهپادهای ایران به روسیه گفت از طریق تحریم روس‌ها، ایرانی‌ها یا هرکسی که در انتقال تسلیحات نقش داشته باشد، رسیدن پهپادهای ایران به روسیه را متوقف می‌کنیم.

وی افزود که هر کاری بتوانیم برای متوقف کردن ارسال پهپادهای ایران به روسیه انجام می‌دهیم.

این مقام دولت بایدن اضافه کرد مطمئن هستم که اتحادیه اروپا هم به همین نتیجه خواهد رسید و انتقال پهپادها را تحریم خواهد کرد.

این در حالی است که میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در توییتی تاکید کرد هیچ بهانه‌ای برای برهم زدن توافق هسته‌ای وجود ندارد.

اولیانوف بامداد سه‌شنبه در این توییت با به اشتراک گذاشتن اظهارات سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه درباره مذاکرات وین، نوشت: به نظر من هدف احیای برجام در نیمه دوم نوامبر محقق خواهد شد و هیچ بهانه‌ای برای برهم زدن توافق هسته‌ای وجود ندارد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

 

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه ۱۳ مردادماه در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز، ۱۷ مرداد ماه با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن صورت گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باق‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

مقالات دیگر:تشریفات ترحیم

نمایندگان مجلس با اصلاح طرح شفافیت قوای سه‌گانه موافقت کردند

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح شفافیت قوای سه‌گانه در راستای تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه 20 مهر مجلس در روند بررسی طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه های اجرایی و سایر نهادها اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح ماده یک این طرح با 147 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده 1- دستگاه ها، نهادها، سازمان ها و موسسات مشمول این قانون عبارتند از:

پ- قوه قضائیه شامل دادگستری و مراجع قضایی مانند: دادگاه انقلاب و دادسرا، دیوان عالی کشور، دادستانی کل و نیز تمامی سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های تابع یا وابسته به آنها از جمله سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان عدالت اداری، سازمان قضایی نیروهای مسلح، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین شوراهای حل اختلاف و نهادهای تحت نظر آن مانند مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، کانون سردفتران و دفتریاران، کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مرکزی

ث- سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها و شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و کلیه مؤسسات خصوصی عهده‌دار خدمات عمومی موضوع بند «ب» ماده (1) قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب   29/    2/  1390 مانند سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، سازمان‌های نظام مهندسی، اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اصناف و تعاون به استثنای مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، کانون سردفتران و دفتریاران و کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مرکزی

مقالات بیشتر:وکیل شهرک گلستان

همچنین نمایندگان با اصلاح ماده 2 این طرح با 152 رأی موافق، یک رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ماده 2- مشمولین این قانون موظفند داده‌ها و اطلاعات ذیل را که مربوط به آن دستگاه می‌باشد، از طریق سامانه‌های مربوط به خود منتشر و در دسترس عموم قرار دهند:

 الف- اطلاعات مدیران و کارکنان شامل تحصیلات، سوابق، میزان دریافت ماهانه و سالانه و نحوه به کارگیری آن‌ها و همچنین برنامه‌ها، صلاحیت‌ها و طرح‌های مصوب و فرآیندهای اداری موسسات مشمول

ب- اطلاعات راجع به اموال، دارایی‌ها، درآمدها و هزینه‌ها، تخصیص و توزیع بودجه و تجهیزات، واگذاری زمین، تسهیلات، مشخصات املاک و ساختمان‌ها (تحت تملک، در اختیار و مورد استفاده یا بهره‌برداری) و همچنین کمک‌ها و واگذاری‌های بلاعوض اعم از اعطایی و دریافتی

تبصره- سازمان های خیریه از اعلام اسامی کمک گیرندگان مستثنی هستند.

کلیه آراء قطعی مراجع قضائی و شبه قضائی با رعایت موازین امنیتی و شرعی و حفظ اطلاعات شخصیت-متن، متمم و الحاقات تمامی قراردادهای مربوط به معاملات بزرگ و متوسط مطابق قوانین و مقررات کشور

ث- مبالغ تعرفه‌ها و عوارض و هزینه‌های ارائه خدمات و مصوبات، مرجع تصویب آنها و مستندات مربوط به صلاحیت تصویب

ج- فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری درقالب‌های مشارکت و شرایط استفاده از این فرصت‌ها

چ- فرصت‌های اشتغال و به‌کارگیری و جذب نیروی انسانی و شرایط آن

ح- فرآیندها و مراحل اداری اخذ و صدور هرگونه مجوز یا پروانه فعالیت

خ- تمامی اسناد بالادستی، قوانین و مقررات حوزه فعالیت خود. تبصره1- شمول بندهای «الف»، «ب»، «ت»، «ج» و «چ» این ماده بر نهادهای زیرنظر مقام معظم رهبری منوط به اذن ایشان است.

تبصره2- عدم انتشار موضوع هریک از بندهای این ماده در موارد امنیتی و مغایر مصالح ملی با درخواست بالاترین مقام دستگاه و صرفاً با تشخیص دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مجاز خواهد بود.

تبصره3- در صورت اختلاف در تشخیص مصادیق موضوع این ماده، تصمیم گیری در خصوص بند «الف» ماده (1) بر عهده جلسه مشترک هیات رئیسه و روسای کمیسیون های تخصصی و در خصوص بند «پ» ماده (1) این قانون بر عهده رئیس قوه قضائیه و در بقیه موارد بر عهده کمیسیون موضوع ماده (18) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب  6/  11/ 1387 با اصلاحات و الحاقات بعدی است.

نمایندگان مجلس در ادامه با اصلاح ماده 3 طرح مذکور با 148 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده 3 این طرح؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام (فقط در اجرای اصل یکصد و دوازدهم (112) قانون اساسی در موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان)، مجلس شورای اسلامی، هیئت وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا، هیات عمومی و هیات های تخصصی دیوان عدالت اداری، هیات عمومی دیوان عالی کشور، مراجع شبه قضایی و شوراهای موضوع این قانون موظفند مشروح مذاکرات خود را اعم از صحن و کمیسیون‌های تابع آنها و آراء مأخوذه از اعضاء را به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده‌اند، حداکثر ظرف یکماه در پایگاه اطلاع‌رسانی خود با قابلیت خوانش رایانه‌ای منتشر نمایند، مگر در مواردی که به موجب قانون اساسی و قوانین مربوط به هر یک از نهادهای مذکور در این قانون، تشکیل جلسه غیرعلنی یا رأی‌گیری مخفی پیش‌بینی شده باشد.

تبصره 4 - انتشار مشروح مذاکرات هیأت‌های تخصصی و هیأت عمومی دیوان عدالت اداری و هیأت عمومی دیوان عالی کشور و مراجع شبه قضایی منوط به رعایت موازین شرعی، امنیتی و حفظ اطلاعات شخصی است.

همچنین نمایندگان با اصلاح تبصره 3 ماده مذکور طرح شفافیت قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها با 146 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

تبصره 3- در مواردی که امنیت ملی یا مصالح عمومی ایجاب نماید به پیشنهاد رئیس یا یک‌سوم اعضاء و تصویب اکثریت اعضای مشمولان این قانون، مشروح مذاکرات و آرای مأخوذه از اعضاء منتشر نمی شود. آراء مأخوذه از اعضاء برای تشخیص این موارد به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رأی گیری شرکت نکرده اند، در پایگاه اطلاع رسانی مشمولان این قانون منتشر می شود.

نمایندگان خانه ملت همچنین با اصلاح ماده 4 طرح مذکور با 151 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده 4 طرح مذکور؛ مشمولین این قانون به استثنا شوراهای اسلامی روستا موظفند هر شش ماه یک‌بار گزارش عملکرد اجرای این قانون را به مجلس شورای اسلامی ارسال نمایند.

مقالات دیگر:بهترین محضر عقد تهران

 

بیانیه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره اتفاقات اخیر ایران

 خبرفوری:سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای با مطرح کردن واکنش دبیرکل سازمان ملل به اتفاقات اخیر ایران، خواستار انجام تحقیقات درباره نحوه مرگ مهسا امینی شد.

بیانیه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل درباره اتفاقات اخیر ایران

سخنگوی‌ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای که در وبگاه سازمان ملل منتشر شده است، درباره اتفاقات اخیر ایران در پی مرگ مهسا امینی، نوشت: دبیرکل به دقت اعتراضات در جریان در ایران را دنبال می‌کند. او در دیدار دوجانبه‌اش با رییس جمهور رئیسی در ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲ بر ضرورت احترام به حقوق بشر، از جمله آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

مقالات بیشتر:وکیل اکباتان

در این بیانیه با ابراز نگرانی درباره اتفاقات اخیر ایران، آمده است: ما بر ضرورت انجام شدن تحقیقاتی فوری، بی‌طرفانه و موثر درباره مرگ خانم مهسا امینی از سوی نهادی مستقل و دارای صلاحیت تاکید داریم.

این در حالی است که تمام مسئولان مرتبط با موضوع در قوای سه‌گانه، بررسی ها و پیگیری های خود را آغاز و گزارش های لازم را ارایه کرده‌اند.

مقالات دیگر:مرکز نوروفیدبک گیشا

کلاس‌های دانشگاه تهران غیرحضوری شد؟

 بعد از رد و بدل شدن شایعات درباره حضوری یا غیر حضوری بودن کلاس‌های دانشگاه تهران، این دانشگاه وضعیت برگزاری کلاس‌ها را در سال جدید مشخص کرد.

مقالات بیشتر:وکیل صادقیه

به گزارش همشهری آنلاین، در پی انتشار شایعه مجازی‌شدن آموزش دانشگاه تهران در فضای مجازی، این دانشگاه اعلام کرده آموزش به صورت حضوری است و بر اساس برنامه‌ریزی قبلی ادامه دارد.

مردادماه امسال نیز وزیر علوم گفته بود که همه کلاس‌های دانشگاه تهران ترم آینده به صورت حضوری برگزار خواهد شد مگر اینکه شرایط خاصی ایجاد شود که قابل پیش بینی نباشد، در غیر این صورت تمام کلاس‌ها حضوری است.

مقالات دیگر:ترک اعتیاد شرق تهران

خانواده‌های دارای دو معلول صاحب مسکن می‌شوند

 مدیرعامل بنیاد علوی گفت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته خانواده‌های دارای دو معلول صاحب مسکن می‌شوند.

شفاآنلاین>سلامت>وحید خاوئی صبح سه‌شنبه در نشست با استاندار بوشهر اظهار داشت: امروز بازدیدهایی در سطح استان خواهیم داشت و افتتاح چندین طرح در شهرستان دشتستان صورت خواهد گرفت.

به گزارش شفاآنلاین:وی با اشاره به آمادگی بنیاد علوی برای کمک به تقویت زیرساخت‌ها بیان کرد: آماده‌ایم که در سطح امکانات رفاهی، ورزشی، سلامت و بهداشت و… به استان بوشهر کمک کنیم.

مدیرعامل بنیاد علوی با اشاره به دیدار خود با فعالین اجتماعی و بانوان کارآفرین استان بوشهر ادامه داد: تمرکز اصلی بنیاد حمایت از مشاغل خرد و رسیدگی به مشکلات آن‌ها است.

مقالات بیشتر:وکیل باغ فیض

وی ادامه داد: علاوه‌بر حمایت از مشاغل در بحث حوزه مسکن نیز جدی وارد عمل شده‌ایم و در سطح شهر و روستا با ارائه تسهیلات بلاعوض در پی حل مشکلات مردم عزیز هستیم.

خاوئی گفت: برای مسکن خانواده‌های دارای دو معلول طبق تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بهزیستی داریم، خانواده‌ای که دارای زمین باشد مسکن آن را می‌سازیم.

مقالات دیگر:تالار شمال تهران

حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت افزایش می‌یابد

 رییس‌شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره آخرین وضعیت حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت گفت: سازمان‌امور اداری و استخدامی با موافقت سازمان برنامه و بودجه، پیشنهادی برای افزایش مستمری صندوق‌های بازنشستگی لشگری و کشوری و همچنین کارمندان دولت ارایه کرده که با آن دو موافقت شده است.

 به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، «علی بهادری جهرمی» روز سه شنبه در نشست خبری و در آستانه یکسالگی دولت گفت:  گزارش عملکردهای دولت در بخش‌های مختلف برای آگاهی مردم آماده شده است که برخی مسئولان نشست‌های خبری اختصاصی خود را برگزار کردند.

مقالات بیشتر:بهترین وکیل غرب تهران

وی به تشکیل ستاد بزرگداشت هفته دولت اشاره کرد و گفت: وزرا به نمایندگی دولت طی این هفته  به سراسر کشور  سفر می کنند و خدمت دولت را به مردم ارائه و طرح‌های استان مربوطه را افتتاح می کنند.

سخنگوی دولت با توجه به اولویت‌های عملکردی دولت، شعار هفته دولت را «دولت مردم» عنوان و تصریح کرد: گزارش ها در راستای این شعار ارائه می‌شود و روزها به ترتیب از چهارشنبه با نام‌های «میثاق با ولایت»، »فسادستیزی و عدالت»، «تحول و خلاقیت»، «خانواده و سلامت»، «اخلاق و معنویت»، «دانش و پیشرفت»، و «شجاعت و عقلانیت» نامگذاری شده است.

رتبه بندی علی الحساب به معلمان پرداخت می‌شود

بهادری جهرمی به قانون رتبه‌بندی معلمان هم اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۰ سال بلاتکلیفی طرح رتبه‌بندی معلمان آن هم قبل از یکسالگی دولت سیزدهم و یکی از وعده رییس‌جمهور تصویب و اجرا شد.

وی افزود: آیین‌نامه در چارچوب قانون تدوین و تهیه و رتبه بندی معلمان اجرایی شد و سازمان برنامه و بودجه مبلغی علی الحساب در اختیار قرار داده است.

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت

رییس‌شورای اطلاع‌رسانی دولت درباره آخرین وضعیت حقوق بازنشستگان و کارمندان دولت گفت: سازمان‌امور اداری و استخدامی با موافقت سازمان برنامه و بودجه، پیشنهادی برای افزایش مستمری صندوق‌های بازنشستگی لشگری و کشوری و همچنین کارمندان دولت ارایه کرده که با آن دو موافقت شده است.

وی افزود: برای افزایش حقوق کارمندان دولت به ویژه آنانی که حقوق شان کمتر از کارمندان دیگر است این پیشنهاد انجام شد تا مراحل نهایی شدن را طی کند و به مرحله اجرا در بیاید.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ماه آینده شاهد نهایی شدن پیشنهاد برای کمک به این دو قشر در هفته دولت خواهیم بود.

مقالات دیگر:پخش عمده پرده زبرا

روزنامه ایران: ۷۰ درصد مردم به دلیل اقدامات دولت به آینده امیدوار شدند

 فرارو:نظرسنجی وزارت اطلاعات درپی اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها درباره «سنجش میزان رضایتمندی» با نمونه آماری ۲ هزار و ۵۱۰ نفر در کل کشور (مراکز استان‌ها، شهر‌های کوچک و میانی و روستاها)، در بازه زمانی ۱۸ خرداد تا ۲۳ خرداد امسال انجام شده است.

روزنامه ایران نوشت: گزارش روزنامه ایران از یافته‌های مراکز معتبر نظرسنجی و افکارسنجی کشور که از امیدواری ۷۰ درصدی مردم به آینده حکایت داشت، با برخی واکنش‌های سیاسی از سوی بعضی جریان‌های مخالف دولت روبه‌رو شد.

مقالات بیشتر:دفتر وکالت غرب تهران

این افراد گزاره‌های این یافته‌ها را زیر سؤال برده و همچنان سعی در القای این مطلب داشتند که نشانه‌های امید به آینده یا رضایت از عملکرد دولت در حوزه‌هایی، چون بهبود وضعیت جایگاه ایران در جهان و مقابله با کرونا و میزان رضایتمندی از زندگی غیرواقعی و چه بسا برساخته است.

جمهوری اسلامی: لابد ۲۰۰ درصد مردم هم از گرانی‌ها کیف می‌کنند

روزنامه دولت: ۶۹ درصد مردم از زندگی لذت می‌برند

اما واقعیت این است که آنچه در گزارش شماره قبل «ایران» به آن استناد شد، متکی بر یافته‌های نظرسنجی سه نهاد معتبر وزارت اطلاعات، مرکز افکارسنجی صداوسیما و مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) است؛ نهاد‌هایی که گزارش‌ها و یافته‌های پژوهشی آن‌ها همواره مورد استناد چهره‌های دانشگاهی و دیگر مراکز تحقیقاتی داخلی بوده است.

یافته‌های وزارت اطلاعات در سنجش میزان رضایتمندی

نظرسنجی وزارت اطلاعات درپی اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها درباره «سنجش میزان رضایتمندی» با نمونه آماری ۲ هزار و ۵۱۰ نفر در کل کشور (مراکز استان‌ها، شهر‌های کوچک و میانی و روستاها)، در بازه زمانی ۱۸ خرداد تا ۲۳ خرداد امسال انجام شده است. در این نظرسنجی حدود ۷۵ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در سطح زیاد و تا حدی زیاد در زندگی احساس آسایش و آرامش می‌کنند. ۹۱ درصد پاسخگویان در سطح زیاد و تاحدی زیاد از میزان سازگاری و همدلی در خانواده خود رضایت داشته‌اند. در زمینه مسکن، حدود ۵۵ درصد از پاسخگویان از وضعیت مسکن خود راضی بوده، حدود ۱۵ درصد رضایت نسبی داشته و حدود ۳۰ درصد نیز از وضعیت مسکن خود ناراضی بودند.

حدود ۴۴ درصد پاسخگویان شاغل نیز از وضعیت شغلی خود اظهار رضایت کرده، حدود ۲۳ درصد رضایت نسبی داشته و ۳۴ درصد نیز از وضعیت شغلی خود ناراضی بودند. در این میان، حدود ۵۳ درصد از وضعیت درآمدی خود اظهار نارضایتی کرده، ۴۵ درصد پاسخگویان نیز از سطح درآمد خود رضایت زیاد و متوسط داشته‌اند. حدود ۷۸ درصد پاسخگویان هم به‌طور زیاد و تاحد زیادی برآورد کرده‌اند که «مردم در کار‌های خیر شرکت کرده و به یکدیگر کمک می‌کنند.»

جزئیات نظرسنجی مرکز افکارسنجی صداوسیما

در گزارش روزنامه ایران اشاره شده بود که براساس نظرسنجی‌های مراکز معتبر کشور، ۵۲ درصد مردم علت اصلی مشکلات اقتصادی را عملکرد نامناسب دولت قبل می‌دانند. این امر ناظر بر یافته‌های مرکز افکارسنجی صداوسیما است. این نظرسنجی در زمینه «پنداشت مردم از وضعیت اقتصادی کشور و دولت سیزدهم» در یک جامعه آماری ۴ هزار و ۹۸۸ نفره ایرانیان بالای ۱۸ سال، در تهران و ۳۱ شهر دارای مرکز صداوسیما انجام شده است.

 

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد درباره «نقش عملکرد نامناسب دولت قبل درتورم و مسائل و مشکلات اقتصادی کشور در حال حاضر» ۵۲.۶ درصد از پاسخگویان بر این باورند که «عملکرد نامناسب دولت قبل، عامل اصلی تورم و مسائل و مشکلات اقتصادی حال حاضر کشور است.» درمقابل، ۴۲.۲ درصد نیز با این نظر مخالف یا کاملاً مخالف بودند و ۵.۲ درصد هم به این سؤال پاسخ ندادند.

نمره حدود ۶۵ درصدی شادکامی ایرانیان

برخی منتقدان به گزارش «ایران» در زمینه نمره شادکامی اشاره کرده و با اشاره به اینکه شاخص شادکامی متشکل از ۲۰ گویه است، اظهارکرده بودند که نمی‌توان نمره حاصله را «به رضایت یا عدم رضایت از مسئولان» نسبت داد، اما آیا می‌توان شاخص شادکامی را جدای از وضعیت کلی کشور تصور کرد؟ به عبارت دیگر، شاخص شادکامی، گرچه ناظر بر تجربه ایرانیان در زندگی فردی است، اما این زندگی فردی، خود تأثیرپذیر از یک وضعیت عمومی است که بخشی قابل توجهی از این وضعیت ناشی از عملکرد مسئولان است

نمره حدود ۶۵ از ۱۰۰ شاخص شادکامی ایرانیان، نتیجه «موج دوم پیمایش ملی سنجش شادکامی مردم ایران» است که اول تیرماه جاری از سوی «ایسپا» انجام شد. تعداد نمونه‌های این پیشمایش ۲ هزار و ۸۸ نفر و جمعیت مورد مطالعه ساکنان نقاط شهری و روستایی کل کشور بودند. البته باید به این مسأله اشاره کرد که شاخص شادکامی در تیرماه امسال، ۶۴.۴۱ از ۱۰۰ بوده است، درحالی که این شاخص در اسفندماه سال قبل، ۶۵.۸۳ بوده است. باوجود این، در واکنش به گویه «از خوشحالی دیگران شاد می‌شوم» ۳.۹ گزینه کم، ۵.۶ گزینه متوسط، ۹۰.۳ گزینه زیاد را انتخاب کرده و ۰.۳ درصد هم این گویه را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.

در گزارش «ایران» از امیدواری حدود ۷۰ درصدی ایرانیان به آینده گزارش شده بود و اتفاقاً این مسأله‌ای بود که با واکنش‌های بعضاً تند کسانی مواجه شد که پیش از این سیاه‌نمایی جامعه ایرانی را در کارنامه عملی خود در فضای مجازی داشته‌اند. این درحالی است که «موج دوم پیمایش ملی سنجش شادکامی مردم ایران» نشان داد در زمینه گویه «نسبت به آینده امیدوار هستم» ۲۲.۴ درصد گزینه کم، ۱۵.۴ درصد گزینه متوسط، ۶۱.۷ درصد گزینه زیاد و ۰.۵ درصد هم گزینه بی‌پاسخ را انتخاب کرده‌اند.

نقش عملکرد دولت در افزایش امید مردم

برخی از منتقدان امیدواری ۷۰ درصدی ایرانیان به آینده را زیر سؤال برده‌اند، درحالی که بررسی‌ها نشان می‌دهدآنچه سبب بهبود شاخص امید به آینده در ایرانیان شده است، عملکرد دولت بوده است. یکی از ملاک‌ها دراین نتیجه‌گیری، می‌تواند نتایج نظرسنجی ایسپا در مردادماه ۱۴۰۰ باشد.

مطابق یافته‌های این نظرسنجی، ۴۱.۳ درصد مردم گفتند وضعیت کشور درسال آینده نسبت به الان بهتر می‌شود.۱۴.۸ درصد هم گفتند وضعیت کشور تغییری نمی‌کند، ۲۸.۸ درصد گفتند سال آینده شرایط کشور بدتر می‌شود و ۱۴.۳ درصد گفتند نمی‌دانند وضعیت کشور در سال آینده چگونه خواهد شد. بنابراین، یافته‌های جدید ایسپا درباره امیدواری به آینده، نشان می‌دهد در یک سال گذشته، به دلایلی داخلی، نظر طیف گسترده‌ای از پاسخ دهندگان نسبت به آینده تغییر کرده است.

نگاه مثبت ایرانیان نسبت به عملکرد دولت سیزدهم و امید به آینده، واقعیتی نیست که تنها درنظرسنجی‌های داخلی یا امسال به آن اشاره شده باشد. آبان ماه سال گذشته نظرسنجی دانشگاه مریلند از حمایت مردم از آیت‌الله رئیسی خبر می‌داد. براساس این نظرسنجی که تنها چند هفته پس از تحلیف آیت‌الله رئیسی صورت گرفت، ۷۸ درصد از پاسخ دهندگان گفتند نظرشان نسبت به رئیس جمهور جدید تاحدی مطلوب (۳۳ درصد) یا بسیار مطلوب (۴۵ درصد) است. یا در همین نظرسنجی، ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان عنوان کردند که تصور آنان نسبت به امریکا «تاحدی نامطلوب» (۹.۴ درصد) یا «بسیار نامطلوب» (۷۵.۹ درصد) بوده است.

مقالات دیگر:تالار شرق تهران

خبر مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

 روزنو:رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان سیستان و بلوچستان گفت: آنچه که در شرایط فعلی مشخص است اجرای کامل متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان است.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان یعنی حقوق فردی که در گروه شغلی خود، حقوق پایینی دارد به کسی که حقوق بالایی دارد، نزدیک شود. در تازه‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرده که اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان با هدف ایجاد عدالت در پرداخت‌ها در برنامه هفتم توسعه محقق خواهد شد.در حالی که قرار بود همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از ابتدای سال در حقوق‌ها درنظر گرفته شود،اما تاکنون این طرح اجرایی نشده است. سه میلیون و 600 هزار بازنشسته در انتظار اجرای مصوبه قانونی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان هستند.در ادامه آخرین اخبار از همسان سازی حقوق بازنشستگان را می خوانید.همسان سازی حقوق بازنشستگان

مقالات بیشتر:دفتر وکالت پونک

آزادی بیان کرد: طی سنوات متعدد و بعلت عدم رعایت عدالت، خود باعث ایجاد شکاف و اختلاف فاحش بین حقوق شاغلین کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی شده که مسئولین و نمایندگان مجلس با ارائه طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین در سال 1399 و 1400 با قرار دادن ردیف مشخص در بودجه کشور سازمان را مکلف به اجرای طرح متناسب‌سازی کردند.

رئیس کانون بازنشستگان استان ادامه داد: کارشناسان سازمان با ارائه فرمول‌های خودساخته و بدون پایه علمی در سال 1400 متناسب سازی را بصورت 75 درصد اجرا کردند که مقرر گردید 25 درصد باقیمانده را در سال 1401 با پرداخت مابه‌التفاوت سال1400 اجرا نمایند که مطابق با بند (ب) ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه (1396 لغایت 1400) باید اجرا شود.

آزادی افزود: ما بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی همچنان منتظر اقدام عاجل سازمان نسبت به اجرای 25 درصد باقیمانده متناسب سازی حقوق را از اول سال 1401 و از محل بودجه در بند (و) تبصره (2) قانون بودجه سال 1400 هستیم تا میزان عقب ماندگی حقوق مستمری آنان جبران شود و انتظار داریم همزمان با صدور احکام اصلاحی مصوبه شورای عالی کار و هئیت امنای صندوق تامین اجتماعی افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان نیز منظور گردد.

نماینده اردبیل در مجلس شورای اسلامی در تذکری از رییس جمهوری خواست که هر که سریعتر نسبت به یکسان سازی حقوق بازنشستگان اقدام کند.

صدیف بدری در جلسه علنی در تذکری گفت که طبق پیش بینی‌ها به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها برای مردمی سازی یارانه ها، قیمت‌ها بی‌رویه بالا رفت و همچنان هم بالا می رود به طوری که ساعتی شاهد افزایش قیمت ها هستیم. دولت فکر کنترل تورم باشد و مردم به بهانه مردمی سازی یارانه ها زیر فشار اقتصادی له می شوند.

وی در تذکر دیگری در خصوص وضعیت بازنشستگان گفت: افسران دیروز توسعه اقتصادی کشور امروز دچار مشکلات فراوان معیشتی هستند و شرمنده خانواده خود شده اند از رئیس جمهور می خواهم هرچه سریع تر براساس قانون موضوع یکسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد.

یک بازنشسته‌ی کارگری می‌گوید: امیدواریم سرپرست وزارت کار به وعده‌ها عمل کند.

 

(بیست و هشتم خرداد)، کانون عالی بازنشستگان کارگری با سرپرست جدید وزارت کار نشست داشتند. در این نشست، مهم‌ترین خواسته‌ی این روزهای بازنشستگان که لغو افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح است، مطرح شد.

بعد از این نشست، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توئیتی نوشت: این وزارتخانه در چارچوب قانون همه تلاش خود را برای تأمین بهتر معیشت بازنشستگان عزیز به کار خواهد بست.

محمدهادی زاهدی وفا در این توئیت افزود: امروز در نشست صمیمانه‌ای با نمایندگان کانون‌های بازنشستگی، درباره مصوبه دولت در خصوص میزان افزایش مستمری بازنشستگان در سال 1401 عنوان کردم که تحقق عدالت رویکرد اصلی دولت سیزدهم است و وزارت کار در چارچوب قانون همه تلاش خود را برای تأمین بهتر معیشت بازنشستگان عزیز بکار خواهد بست.

فرجی (بازنشسته‌ی کارگری) با اشاره به این توئیت می‌گوید: امیدواریم به وعده‌ها عمل کنند؛ خواسته‌ی اصلی ما بازنشستگان، اجرای کامل ماده 96 قانون تامین اجتماعی و پایبندی به مصوبات مزدی شورایعالی کار است.

او افزود: ما بازنشستگان خرداد را با افزایش ده درصدی سر کردیم؛ انتظار داریم قبل از موعد پرداخت تیرماه، مصوبه‌ی افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح ابطال شود و بازنشستگان میانه‌بگیر بتوانند از افزایش 38 درصدی به اضافه‌ی مبلغ ثابت بهره‌مند شوند.

مقالات دیگر:قالیشویی غرب تهران

طغیان آمار مسمومیت الکلی در شهرستان محلات

  

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان محلات: متاسفانه طی روز‌های اخیر میزان مراجعات بر اثر مسمومیت الکلی به اورژانس در محلات رو به افزایش است.

طغیان آمار مسمومیت الکلی در شهرستان محلاتبه گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز اراک؛ سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان محلات گفت: متاسفانه طی روز‌های اخیر میزان مراجعات بر اثر مسمومیت الکلی به اورژانس در محلات رو به افزایش است.

مقالات بیشتر:وکیل پایه یک دادگستری تهران

خانم دکتر ولی افزود: احتمال یک طغیان جدید از مسمومیت الکلی به دلیل وجود متانول در این مشروبات وجود دارد و لازم است افراد از مصرف هرگونه الکل پرهیز کنند چرا که ممکن است همچون ادوار گذشته، از سوی برخی افراد سودجو جان شهروندان به مخاطره بیافتد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان محلات با تاکید به مراقبت خانواده‌ها نسبت به فرزندان و جوانان گفت: متاسفانه در روز‌های اخیر شاهد موارد متعددی از افرادی که به دلیل مسمومیت با الکل به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده بودند هستیم و همچنین شاهد هستیم که افرادی که به دنبال مصرف الکل، رفتار‌های پرخطر همچون؛ نزاع و درگیری و چاقو خوردگی و تصادفات رانندگی از خود بروز میکنند، افزایش یافته که این موارد میطلبد خانواده‌ها بیشتر نسبت به مخصوصا نوجوانان و فرزندانشان کنترل داشته باشند تا بتوانیم این آمار را کاهش بدهیم و خدای نکرده شاهد اتفاقات ناگواری در این زمینه نباشیم.

خانم دکتر ولی گفت: این افراد در صورت مصرف هرگونه مواد الکلی با مشاهده علائمی مانند سرگیجه، تهوع، سردرد، اختلال بینایی، سریعا به اورژانس مراجعه کنند.

مقالات دیگر:وکیل پایه یک دادگستری در آذربایجان غربی

جزئیات بیشتر درباره سرقت بانک ملی/ واکنش پلیس به ویدیو واژگون شدن یک موتورسوار در اسکورت رئیس‌جمهور

 ایسنا نوشت: فرمانده انتظامی تهران بزرگ جزئیات بیشتر و ناگفته‌هایی را از سرقت از صندوق‌های امانات شعبه دانشگاه بانک ملی ایران اعلام کرد.

سردار حسین رحیمی در حاشیه پنجاه و ششمین مرحله از طرح رعد که صبح امروز در مقر مرکزی پلیس پایتخت برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین خبرها درباره سرقت از صندوق امانات شعبه دانشگاه بانک ملی پرداخت و گفت: براساس تازه‌ترین اعترافات این افراد، سارقان اصلی همانطور که پیش‌تر نیز اعلام کرده بودیم چهار نفر متشکل از سه برادر و یک پسرخاله هستند. این‌ها آخرین جلسه خود را شب جمعه، ساعت ١٠ شب در منزل پدری خود و با حضور پدرشان برگزار کردند و با تیم‌های دیگر که باید در ادامه کارها را انجام می‌دادند هماهنگ شدند. بلیط آن‌ها را نیز یکی از این افراد و همسرشان از پیش خریداری و رزرو کرده بود.

وی ادامه داد: سارقان ساعت یک و نیم تا دو بامداد وارد بانک شدند. دو نفر کار تدارکات، مراقبت و آوردن آذوقه را داشتند و دو تن نیز این مسئولیت را بر عهده داشتند که اول وسایل حفاظتی و مراقبتی بانک که از مقدار لازم برخوردار نبوده را قطع و صندوق ها را باز کنند. آنها تقریبا ساعت چهار بعدازظهر همان روز کارشان تمام شده و از مجموعه بانک خارج شدند، اما روز بعد، یعنی شنبه متوجه شدند که برخی از لوازمشان داخل شعبه بانک جا مانده است که دوباره می‌آیند و برخی را پاکسازی می‌کنند و برخی را نیز در نقاط مختلف بانک جاسازی می‌کنند که این لوازم کشف شده است.

مقالات بیشتر:وکیل ارزان غرب تهران

رحیمی درباره اموال کشف شده نیز گفت: در همان روز اول، اموال مردم که بالغ بر هزاران سکه و مبالغ زیادی دلار و سکه و سایر ارزها بود شمارش شد و تحویل خزانه بانک ملی شد که با نظارت نماینده دادستان، بانک و پلیس انجام شد. تیم ویژه‌ای هم تشکیل داده شد که اعضای این تیم حدود پنج روز فعالیت کردند تا طلاهای به سرقت رفته را ارزیابی و شناسنامه‌دار کنند.

به گفته رییس پلیس پایتخت حدود ساعت شش صبح روز گذشته کار بسته بندی، شناسنامه‌دار کردن این‌ها تمام شد و تمامی اقلام کشف شده به خزانه بانک ملی داده شد. تمام این اقدامات مستند و مکتوب شده و توسط شش دوربین نیز ثبت شده است.

رحیمی درباره اینکه مالباختگان بانک ملی چطور باید اموال خود را پس بگیرند گفت: تحویل اموال مردم بر عهده بانک ملی و مرکزی و دادستانی است. ما اموال مسروقه را کشف کردیم و با سخت‌ترین ضوابط و مقررات تحویل دادیم اما اموال مردم کشف شده است.

وی ادامه داد: روز گذشته جلسه‌ای با افسر رابط پلیس جمهوری اسلامی با کشور مقابل که سه نفر متواری را دستگیر کردند برگزار کردیم و به دنبال این هستیم که این افراد نیز زودتر به کشور منتقل شوند و پرونده پیگیری شود. البته با وجود متهمان فعلی تماما صحنه وقوع جرم و اقداماتی که انجام شد بازسازی شده است؛ تقریبا از نیمه شب گذشته تا سه صبح دیروز بازسازی صحنه صورت گرفت.

فرمانده انتظامی پایتخت گفت: این سریع‌ترین کشف در مقایسه با سرقت‌های دیگر در این مقیاس بود. رکوردی که دنیا هم متعلق به پلیس ایران است. فکر می‌کنم بعد از ما پلیس یکی از کشورهای اروپایی است که با اختلاف حدود ٢٠ یا ٣٠ ساعت پس از ایران قرار دارد.

 

رحیمی ادامه داد: سارقان دستگیر شده یک تیم تخصصی کامپیوتر، لوازم‌های الکترونیکی، حفاظتی و مراقبتی، آهنگری و برش هوا و... را داشتند و در کنار این نیز پیش‌بینی کرده بودند که از کشور خارج شوند.

وی در پاسخ به اینکه چرا در یکی از عکس‌ها علیرغم آنکه تعداد دستگیر شدگان ۱۰ نفر اعلام شده اما ۹ نفر دیده می‌شوند، گفت: آن یک نفر خانم بود که سارق نبوده و در تیم فروش حضور داشته است، او آن روز در میان سارقان قرارداده نشد.

رحیمی با بیان اینکه برخی از این دستگیرشدگان سابقه‌دار بوده و حتی سابقه سرقت از بانک را نیز داشتند، گفت: برخی مخالفان و معاندان که از پلیس ضربه خوردند ممکن است حرف‌هایی بزنند که از آن ها گلایه نداریم اما از دوستان خود که پلیس خود را در مقیاس پلیس جهانی مطرح نمی‌کنند گلایه داریم. در وهله اول که سرقت به ما اعلام شد سرنخی نداشتیم اما کمتر از ٢۴ ساعت سناریو برای ما مشخص شد که این نشانه توانمندی پلیس است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: بانکی که مورد سرقت قرار گرفته یکی از شعبات مطرح بانک ملی است اما سارقان از روی در پارکینگ به داخل رفتند و بعد هم قفل را شکستند و وارد آن شدند، این نشان می‌دهد که باید ضریب امنیتی بانک‌ها افزایش پیدا کند.

وی گفت: این سرقت بعد امنیتی نداشته اما سارقان حرفه‌ای و کاربلد بودند. مدت ها نیز در آن بانک رفت و آمد داشتند. سرقت ناکام قبلی از بانک تجارت نیز داشتند که به گفته خودشان زمان کم آوردند. موضوعی هم در خصوص همکاری عوامل بانک وجود نداشته است و همکاری در این خصوص با سارقان نداشتند.

رحیمی درباره اموال کشف شده از سارقان نیز گفت: عمده اموال سرقت شده از سوی این افراد کشف شده است. ممکن است بخشی از ارزها را با خود برده باشند که البته مقدار آن هم بسیار کم است و تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.

وی در خصوص کلیپ منتشر شده برای زمین خوردن یک موتورسوار در اسکورت رییس جمهور ونزوئلا نیز گفت: این با توجه به بی انضباطی یک موتورسوار رخ داده بود که شهروند عادی بود. مطلب خاصی نبود و جنبه خاصی نداشت. او بعد از مورد بازرسی قرار گرفته و پس از بررسی رها شد. این فرد قانون موتورسواری را بلد نبود شایعات مطرح شده در مورد آن بی اساس است.

مقالات دیگر:خریدار فرش دستباف

خبرآنلاین

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 صفحه بعد